Günün sözü..

Doktrinlere burdan tek sözüm var ; Beyan bedava !

Bu Blogda Ara

Follow by Email

Pratik Çalışmalar

--PRATİK-1--
Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni yeni kazanan 17 yaşındaki (A),kız arkadaşı 16 yaşındaki (B)'yi bir kuyumcuya götürmüş ve nişan için alyans istediğini belirtmiş ve şayet 4 yıl sonra üniversiteyi bitiremezse bu nişanın geçersiz olacağını,bu durumu kabul ederse kendisiyle nişanlanabileceğini söylemiştir.(B)'de bunun üzerine alyansı parmağına takmıştır.(A)'nın ailesi bu nişanı onaylamıştır.(B)'nin ailesi zaten (B)'ye istediği kişi ile istediği zaman nişanlanabileceğini belirtmiştir.
Bu nişanlanma nedeniyle (A),babasının kendisine eğitim için verdiği 5.000 YTL'nin yarısı ile nişanlısına altın bir kolye almış diğer yarısını ise eğitimine ayırmıştır.
Yine nişandan ötürü (B)'nin ailesi (A)'nın ailesine bir takım hediyeler göndermişlerdir.
Kendisini sürekli derslerine adayan (A)'nın aradan geçen zaman içerisinde dengesiz tavırlar sergilediği görülmüştür.Durumu hukuk fakültesinin eğitiminin ağırlığına veren (B) şüphelenmemiş;fakat (A)'nın iyileşemez akıl hastalığına yakalandığını anladığında da derhal nişanı bozmuştur.
Durumun kendi kusurundan kaynaklanmadığını belirten (A),nişanı bozan (B)'ye manevî tazminat davası açmıştır.

--SORULAR--
1- (A) ve (B)'nin ehliyet durumunu belirterek nişanlanmanın geçerli olup olmadığını anlatınız.''4 yıl sonra üniversiteyi bitiremezse'' ifadesinin hukukî nitelendirmesini yaparak nişana olan etkisini açıklayınız.

2- (A)'nın 5.000 YTL değerindeki harcamasının geçerli olup olmadığını belirtiniz.

3- (B)'nin ailesinin (A)'nın ailesine vermiş olduğu hediyeleri hangi davayla isteyebilir?Açıklayınız.

4- (A)'nın akıl hastalığına yakalanmasını ve (B)'nin bu durumda nişanı bozmasını değerlendiriniz.

5- (A)'nın (B)'ye karşı açmış olduğu manevî tazminat davasını değerlendiriniz.